Astiat toimistoon – Eri astiasarjat eri käyttötarkoituksiin

Uusien astioiden hankinta toimistoon herättää usein saman kysymyksen: mikä sarja on tarkoituksenmukaisin pitkällä aikavälillä? Valintaan vaikuttavat monet tekijät – astioiden käytettävyys, muotoilun selkeys sekä se, millaisen kokonaisilmeen astiat luovat yhteisiin tiloihin. Osa arvostaa huomaamatonta ja toimivaa perusratkaisua, osa viimeisteltyä muotoilua tai ajattoman designin tuomaa tunnistettavuutta. Alla on esitelty kolme erilaista astiasarjaa, jotka lähestyvät näitä tarpeita kukin omasta näkökulmastaan.

Lubiana Base – toimivat perusastiat

Lubiana on eurooppalainen posliinivalmistaja, jonka astioiden lähtökohtana on sujuva päivittäinen käyttö ja selkeä muotoilu. Astioiden Muotokieli on pääosin pelkistettyä ja ajattoman neutraalia, mikä helpottaa astioiden yhdistämistä erilaisiin kattausratkaisuihin.

Lubiana Base -astiat ovat hyvä ja laadukas vaihtoehto silloin kun astioita tarvitaan suuria määriä ja kustannustehokkuus on keskeinen kriteeri. Astiat valmistetaan kovaposliinista (maasälpäposliini), joka poltetaan korkeassa lämpötilassa. Tämä tekee lasitteesta kovan ja täysin tiiviin sekä hygieenisen ja käyttöä kestävän. Valikoima on suunniteltu toistuvaan käyttöön ja arjen vaatimuksiin, ja astiat ovat konepesuun ja mikroaaltouuniin kestäviä.

Kahvikuppien ja mukien osalta Lubianan valikoimaan kuuluu myös pinottavia malleja, jotka on suunniteltu tilatehokkuutta silmällä pitäen. Pinottavuus helpottaa säilytystä ja vapauttaa tilaa kaapistoissa, erityisesti ympäristöissä, joissa astioita käytetään ja pestään päivittäin useita kertoja.

Lubiana tarjoaa selkeän lähtökohdan astiavalinnalle silloin, kun painopiste on toimivuudessa ja kustannustehokkuudessa – ilman tarvetta korostuneelle muotoilulle.

Villeroy & Boch Perimeter – modernia viimeistelyä ja selkeä muoto

Villeroy & Boch Perimeter on astiasarja, jossa yhdistyvät moderni muotoilu ja käytännöllinen rakenne. Sarja on valmistettu Villeroy & Bochin omasta premium‑posliinista, ja sen tunnusomaisena piirteenä ovat hienovaraiset, kehämäiset relief‑yksityiskohdat, jotka tuovat astioihin ryhtiä ja visuaalista rakennetta ilman voimakasta koristeellisuutta.

Perimeter tarjoaa hillityä muotoilua monipuoliseen käyttöön

Perimeter on suunniteltu tarjoamaan astioille selkeä kehys ja rauhallinen ilme. Valkoinen sävy ja hillitty pintakuviointi tekevät kattauksesta yhtenäisen ja viimeistellyn, mutta jättävät tilaa itse sisällölle. Muotoilu asettuu selvästi pelkistetyn perusratkaisun ja design‑painotteisten sarjojen väliin, mikä tekee sarjasta monipuolisen erilaisiin ympäristöihin.

Astiat ovat rakenteeltaan tukevia ja suunniteltu kestämään arjen käyttöä. Valikoimassa on lautasia, kulhoja sekä kuppeja, joista osa on pinottavia, mikä helpottaa säilytystä ja tukee tilankäytön hallintaa erityisesti kahvi‑ ja lounaskäytössä. Posliini soveltuu konepesuun ja mikroaaltouuniin, ja mitoitus on tehty toistuvaa käyttöä silmällä pitäen.

Villeroy & Boch Perimeter on astiavalinta, jossa muotoiluun on panostettu enemmän kuin puhtaissa perussarjoissa, mutta kokonaisuus pysyy edelleen hillittynä ja käytännöllisenä. Sarja tuo kattaukseen selkeyttä ja viimeistellyn vaikutelman ilman, että muotokieli vie liikaa huomiota itse käytöltä.

Teema – suomalainen ikoninen designklassikko

Teema on yksi tunnetuimmista suomalaisista astiasarjoista ja keskeinen osa Iittalan design‑perintöä. Sarjan on suunnitellut Kaj Franck, ja sen juuret ulottuvat vuoteen 1952, jolloin se lanseerattiin alun perin nimellä Kilta. Teema sai nykyisen nimensä vuonna 1981, mutta sen perusajatus on säilynyt muuttumattomana: yksinkertainen, harkittu muotoilu, joka palvelee käyttöä ilman tarpeetonta koristelua.

Teeman muotoilu perustuu perusgeometriaan – ympyrään, neliöön ja suorakulmioon – ja ajatukseen, että hyvä muoto syntyy olennaisesta. Juuri tämä pelkistys on tehnyt Teemasta ikonisen. Sarja on säilynyt ajankohtaisena vuosikymmenestä toiseen ja edustaa suomalaista design‑ajattelua, jossa käytännöllisyys, estetiikka ja pitkäikäisyys kulkevat käsi kädessä.

Iittalan Teema-sarjalla rakennat kokonaisuuksia – tehty arjen käyttöön

Teema ei ole pelkästään astiasarja, vaan kokonaisuus, jota voi rakentaa ja mukauttaa ajan myötä. Sarjaan kuuluu laaja valikoima lautasia, kulhoja, kuppeja ja tarjoiluastioita, jotka toimivat sekä yksittäisinä osina että yhtenäisenä kokonaisuutena. Astiat on suunniteltu yhdisteltäviksi sekä keskenään että muiden Iittalan sarjojen kanssa, mikä tuo valintaan joustavuutta ja jatkuvuutta.

Valmistuksessa käytetty posliini on suunniteltu aktiiviseen käyttöön. Teeman astiat soveltuvat uuniin, pakastimeen, mikroaaltouuniin ja konepesuun, ja niiden mitoitus tukee sujuvaa käyttöä ja säilytystä. Käytettävyys on kuitenkin vain osa Teeman vetovoimaa – merkittävä osa sen arvosta syntyy tunnistettavasta muotoilusta ja suomalaisen design‑historian painoarvosta, jota sarja edustaa.

Teema on astiavalinta, jossa muotoilun merkitys ja ajattomuus ovat keskiössä. Se on kokonaisuus niille, jotka arvostavat suomalaista designia, harkittuja valintoja ja ikonista muotokieltä, joka ei perustu trendeihin vaan kestävään ajatukseen hyvästä muotoilusta.

Lubiana, Villeroy & Boch Perimeter ja Teema edustavat kolmea erilaista lähtökohtaa valittaessa astioita toimistoon.

Lubiana painottaa ennen kaikkea rationaalisuutta ja kustannustehokkuutta silloin, kun astioita tarvitaan määrällisesti paljon. Villeroy & Boch Perimeter asettuu selkeästi seuraavalle tasolle: se yhdistää käytännöllisen rakenteen viimeistellympään muotoiluun ja tuo kattaukseen hillittyä ryhtiä ilman korostunutta design‑ilmaisua. Teema puolestaan nojaa suomalaiseen muotoiluperinteeseen ja ikoniseen asemaansa, jossa ajattomuus, tunnistettava muotokieli ja design‑arvo ovat keskiössä. Yhdessä nämä kolme vaihtoehtoa tarjoavat selkeän kokonaisuuden, jossa valinta rakentuu luonnollisesti käytännöllisyydestä muotoilun ja designin painottamiseen.